За статистикою, кiлькiсть Інтернет-залежних у свiтi становить близько 10% усiх користувачiв.

Враховуючи те, що кожен п'ятий українець у вiцi 15 рокiв i старший щодня послуговується всесвiтньою павутиною, вiд цiєї хвороби можуть потерпати близько мiльйона наших спiввiтчизникiв.

Українцi дедалi частiше звертаються до психологiв, аби ті допомогли їм повернутись у реальне життя. У Києвi з'явились центри, якi подають таку допомогу...

— Найчастiше до нас звертаються батьки пiдлiткiв, — каже керiвник Центру практичної психологiї, психотерапiї та психiатрiї Євген Воронков. — Симптоми цiєї хвороби дуже простi: якщо дитина починає менше спiлкуватись iз друзями та рiдними, вiддаючи перевагу iнтернет-iграм, це вже перший дзвiночок. А коли втрачає цiкавiть до реального життя, мовляв, я туди не пiду, цього не зроблю, бо в iнтернетi (наприклад, в «Однокласниках» чи «Вконтактi») на мене чекають друзi, це вже свiдчить про те, що їй потрiбне лiкування.

— Але однi «сидять» в Інтернетi, граючи в iгри, а iншi годинами можуть переглядати стрiчки новин...

— Є кiлька пiдвидiв Інтернет-залежностi, примiром, сексуальна — якщо
людина цiкавиться еротикою та порносайтами, та iгроманiя — якщо не може й дня прожити без улюблених забавок i занурення у соцмережу.

Найважче лiкувати iгроманiв. Саме вони, як правило, не визнають своєї iнтернет-залежностi, вважаючи iгри найпростiшим способом втечi вiд життєвих проблем... Найчастiше до нас звертаються батьки школярiв, а також особи вiком до 50 рокiв, якi усвiдомлюють усю серйознiсть проблеми. А от пенсiонери поки що не приходили.

— Якою є методика лiкування Інтернет-залежних?

— Вилiкувати таких людей можна лише психотерапiєю. Одним вистачає кiлька сеансiв, а iншим i 50-ти годин буде замало. В моїй практицi були випадки, коли ми лiкували хворого понад 90 годин, але це не межа. Для мене, як для лiкаря, головне, аби людина зрозумiла, що вона потребує лiкування.

Найважче працювати з пiдлiтками, якi постiйно перебувають серед
однолiткiв, що мають такi ж захоплення, та нiхто з них не усвiдомлює небезпеки цiєї хвороби. Адже через якийсь час людина зi слабкою психiкою може покинути через Інтернет-залежнiсть не лише навчання, але й роботу, втратити усiх своїх друзiв!

Зміни мозку при інтернет-залежності аналогічні тим, які спостерігаються під час вживання алкоголю та кокаїну, свідчать результати дослідження, опубліковані в журналі PLoS ONE.

Група китайських вчених під керівництвом Хао Лея з центру магнітно-резонансних досліджень в місті Ухань сканувала мозок 17 дорослих людей, у яких було виявлено ​​інтернет-залежність, і порівняла результати з даними 16 здорових людей.

Результати дослідження, які можуть пролити світло на поведінкові проблеми і сприяти в розвитку нових способів позбавлення від залежності, виявили ураження білої речовини головного мозку в областях, що відповідають за емоційну обробку даних, прийняття рішень і когнітивний контроль. Аналогічні зміни білої речовини головного мозку було зафіксовано при інших формах залежності, зокрема, при вживанні алкоголю і кокаїну.
Щоб виявити порушення в мозку у дорослих людей, які щодня проводять багато годин в інтернеті, дослідники використовували магнітно-резонансну томографію. Крім того, було враховано негативні наслідки від багатогодинного проведення часу в інтернеті для особистого та суспільного життя.

За оцінками вчених, від 5% до 10% користувачів глобальної мережі можуть вважатися інтернет-залежними, тобто не здатними контролювати свою тягу. Більшість з них грають у комп'ютерні та онлайн-ігри, які настільки їх поглинають, що гравці надовго забувають про голод і спрагу, при цьому погіршуються їх взаємини в сім'ї, робота та навчання.

"Результати дослідження свідчать про те, що основним критерієм нового підходу до лікування інтернет-залежності може бути цілісність білої речовини головного мозку", - сказано в статті.

Втім, автори дослідження визнають, що не можуть сказати, чи є такі зміни мозку причиною або наслідком інтернет-залежності. Цілком імовірно, що люди, у яких вже присутні такі зміни мозку, більш схильні до залежності.

Найпростіший і доступний спосіб рішення залежності - це придбання іншій залежності. Любов до здорового способу життя, спілкування з живою природою, творчі прикладні захоплення, такі як малювання, як правило, виводять людину із залежності.

У США провідним спеціалістом у вивченні інтернет-залежності зараз вважається Кімберлі Янг - професор психології Пітсбурзького університету в Бретфорде ( США), автор відомої книги "Спіймані в Мережу" ( англ. "Caught in the Net" ), Перекладеної на багато мов. Вона також є засновником Центру допомоги людям, що страждають інтернет-залежністю ( англ. Center for On-Line Addiction ). Центр, створений в 1995, консультує психіатричні клініки, освітні заклади та корпорації, які стикаються зі зловживанням Інтернетом. Центр вільно поширює інформацію і методики щодо звільнення від інтернет-залежності.

В 2009 письменник Станіслав Миронов опублікував у вільному доступі на одному з літературних ресурсів роман Virtuality , що розповідає про проблему інтернет-залежності, де автор класифікує інтернет-залежність не тільки як психічний розлад, але і як гостру соціальну проблему, пропонуючи шляхи її вирішення. Про друкованому виданні роману згадок немає.

Однак, коли залежність загострюється і розвивається до рівня наркології і психічного розладу, м'які теоретичні заходи не мають ефекту. Необхідна дисципліна і батьківські обмеження на користування комп'ютером, щоб у підлітка був час розвиватися в інших напрямах. Дана проблема останні роки обговорюється на державних рівнях, у ряді країн залежність офіційно визнана хворобою і з'явилися клініки.

У Китаї лікують залежність стройовою підготовкою, що нагадує службу в армії або колонію для малолітніх злочинців. При цьому відзначають бузувірські методи лікування в даних клініках, смерті підлітків від лікування електрошоком та побиття охоронцями.